نسخه جدید به زودی رونمایی می شود...

بوت استرپ 5 – جزئیات و ویژگی های جدید بوت استرپ نسخه 5بوت استرپ 5 – جزئیات و ویژگی های جدید بوت استرپ نسخه 5

بوت استرپ 5 اینجاست ! همینقدر کافیست که بدانید بوت استرپ نسخه به نسخه مارو سوپرایز میکنه و همیشه سعی کرده در بهترین و استانداردترین حالت خود در دسترس طراحان وب عزیز قرار بگیرد و این پروژه بوت استرپ از همان روزهای نخست هم استقبال از این پروژه زیاد بوده و طوری که روز به روز این پروژه بیشتر مورد استقبال قرار میگیره و هم اکنون هم نسخه 5 به صورت آلفا برای تست عرضه شده که نشان گر این هست که تا مدتی دیگر شاهد نسخه پایدار این نسخه خواهیم بود، اما سوالات اصلی اینجاست که امکانات بوت استرپ نسخه 5 چیست ؟ بوت استرپ 5 چقدر بهتر از نسخه 4 است ؟

 

تاریخچه بوت استرپ

در سال 2011 بوت استرپ بود که به دنیای طراحان وب وارد و از همان ابتدا هم به دلایل ویژگی های متمایز خود به نسبت رقبا مورد توجه بوده و در هر نسخه توسعه دهندگان Bootstrap سعی داشتند تا با امکانات و استانداردهای روز دنیا همگام شوند تا این سیر صعودی را حفظ و رضایت استفاده کنندگان خود را افزایش دهد که در این امر نیز موفق بوده اند. هرچند که امروزه کتابخانه های زیاد دیگری نیز برای رقابت با بوت استرپ وجود دارد و همانطور که هیچ چیز کامل نیست در برخی موارد بوت استرپ ضعف هایی در برابر رقبای خود دارد که در نسخه 5 تا حد خیلی خوبی این ضعف ها را باید فراموش کنید که در ادامه با این موارد آشنا می شوید.

 

تغییرات بوت استرپ 5 چیست ؟

تغییرات در بوت استرپ بیشتر در سمت کمبودهای این فریم ورک طراحان وب به نسبت رقبای خود بوده است و صد در صد بهبود ها و ویژگی های جدیدی نیز داشته که سعی می کنیم به صورت کامل به تمامی این جزئیات بپردازیم و ممکن هست با انتشار نسخه های بعدی این پست نیز آپدیت شود.

 

خداحافظ جی کوئری Jquery

یکی از دلایلی که گفتم برخی رقبا عملکردهای خوبی در برخی بخش ها داشتند همین نیازمند بودن بوت استرپ به کتابخانه jQuery بود که در نسخه 5 در یک حرکت عالی و خوب بوت استرپ این کتابخانه را حذف و با اینکار میشه عملکرد سریعتری را از بوت استرپ 5 شاهد بود دست توسعه دهندگان بوت استرپ برای قابلیت های به روز تر و مدرن تر باز تر خواهد بود. اما شاید برایتان جالب باشد که برخی نیز مخالف این عمل هستند و بوت استرپ قصد دارد یک نسخه به همراه Jquery برای نسخه 5 Bootstrap نیز برای توسعه دهندگان منتشر کند که دقیقا این عمل مشخص نیست.

 

پشتیبانی از مرورگر اینترنت اکسپلور دیگه بسه!

نسخه 10 و 11 مرورگرهای اینترنتی اینترنت اکسپلور که خود مایکروسافت نیز آن ها را کنار گذشته به پایان خود در فریم ورک بوت استرپ رسیده اند و در نسخه 5 برخلاف نسخه 4 بوت استرپ خبری از پشتیبانی از این دو مرورگر نخواهد بود و کمی از حجم کدها و محدودیت های پیش روی تیم توسعه دهندگان بوت استرپ برداشته می شود.

 

مهاجرت به Vanilla JS

بوت استرپ با استفاده جاوا اسکریپت خالص یا وانیلا JS مجهز و مهاجرت داشته است و همانطور که گفتم امکانات و ویژگی های مدرن تری را شاهد خواهیم بود.

 

بهبود Navbar و فرم ها

دو بخش Navbar و فرم ها در بوت استرپ 5 بهبودهایی داشتند که در بخش فرم ها این بهبودها بیشتر بوده و می توان آن را راضی کننده و دسترسی های بیشتری را نیز دریافت کرد.

 

نسخه جدید و کاملی از آیکن ها

کتابخانه جدید SVG آیکن بوت استرپ نیز نسخه آلفا و 1 خود را منتشر کرده است و در ظاهر اول کاملا راضی کننده به نظر می رسد و فکر میکنم تو یک سری از پروژه ها دیگه نیازی نباشه از کتابخانه هایی مثل FontAwesome استفاده کنیم. که شاهد حجم مناسب و کیفیت خوب و تنوع زیادی هستیم که حتما در ادامه بهتر و بزرگتر هم خواهد شد.

 

فونت سایز های ریسپانسیو و بهینه

در بوت استرپ بر طبق پروژه RFS یا همان ریسپانسیو فونت سایز عمل شده و دیگه خیلی از تغییر سایز ها به صورت اتوماتیک از سوی خود بوت استرپ اعمال میشه و شاید روش های سنتی ای که توسعه دهندگان باهاش کلنجار می رفتن را نیز منسوخ کنه و نیازی نباشه کوئری هایی در سی اس اس برای سایز های مختلف تعریف بشه و سرعت انجام پروژه را بیشتر از قبل کرد. چون یکی از همین دردسر ها سایز فونت ها بوده و هست.

 

بوت استرپ 5 - جزئیات و ویژگی های جدید بوت استرپ نسخه 5 بوت استرپ 5 – جزئیات و ویژگی های جدید بوت استرپ نسخه 5

به روز رسانی برخی کلاس ها

خیلی کلاس ها به روز رسانی و خیلی های دیگر نیز اضافه شده اند و در خیلی موارد دیگر نیز استفاده از کلاس ها کاهش و از پیچیدگی های کلاس ها تا حد مناسبی جلوگیری و بهبود پیدا کرده است. همچنین پشتیباتی اولیه از تم ها قوی تر و رنگبندی ها نیز افزایش پیدا کرده است که کار شما را برای طراحی سریعتر راحت تر خواهد کرد.

 

چگونه به فایل ها و اسناد نسخه 5 بوت استرپ دسترسی داشته باشیم ؟

بوت استرپ نسخه 5 هم مثل نسخه های قبلی مستقیما بر روی سایت اصلی منتشر و در دسترس قرار نگرفته است چون هنوز این نسخه 5 آماده استفاده رسمی در پروژه های تجاری را ندارد چرا که امکان برخی تغییرات زیرساختی در آن وجود دارد و توصیه میشه فقط این اسناد را تا زمان آمدن نسخه پایدار بررسی و در پروژه های تستی خود استفاده کنید که در زمان انتشار نسخه پایدار و رسمی بتوانید سریعا از نسخه های پایین تر مهاجرت کنید به نسخه 5 بوت استرپ و برای دسترسی به اسناد و صفحه رسمی بوت استرپ کافیست به آدرس https://v5.getbootstrap.com مراجعه کرده و خودتان با این اتفاق های جدید رو به رو شوید.

 

زمان انتشار بوت استرپ نسخه 5

گروه توسعه دهنده بوت استرپ به دلیل اینکه خیلی جدی و با دقت سعی در پایدار کردن، اضافه کردن و به روز رسانی ها پایدار در نسخه رسمی و اولیه هر نسخه بوت استرپ دارند نمی توان زمان مشخصی را برای نسخه 5 بوت استرپ در نظر داشت که دلیلش هم مشخص است، چون میلیون ها وب سایت و طراح وب میخواهند از این فریم ورک محبوب در پروژه های خود استفاده کنند پس جا برای تغییرات بزرگ یا باگ های بزرگ نیست اما انتظار میره تا چند ماه دیگر و تا پایان سال 2020 این بوت استرپ نسخه 5 خود را به طور رسمی منتشر و در دسترس عموم قرار دهد.

 

پیش نیاز بوت استرپ

برای اینکه بتوانید بدون هیچ مشکلی با بوت استرپ کار کنید بهتر است که با دو زبان HTML و CSS به خوبی آشنا باشید زیرا این فریم ورک با همین دو زبان نوشته شده اما زبان دیگری تحت عنوان جاوا اسکریپت هم هست که در ساخت بوت استرپ نقش داشته و برخی المان های آن مانند اسلایدر و منو و … را با این زبان نوشته اند پس اگر با زبان JS هم آشنا باشید می تونید کارهای شگفت انگیز و شخصی سازی های بیشتری را انجام و شکل دهید.

 

قطعا آپدیت های دیگری نیز برای بوت استرپ نسخه 5 منتشر خواهد شد که شما را نیز در جریان این موارد قرار خواهم داد.