نسخه جدید به زودی رونمایی می شود...

درباره نسخه جدید HTML 6درباره نسخه جدید HTML 6

زبان برنامه نویسی یا زبان نشانه گذاری HTML یکی از پایه های طراحی وب از سال های ابتدایی پیدایش وب سایت و اینترنت بوده و هست و هر از گاهی مثل خیلی از تکنولوژی های موجود در جهان برای این زبان یک سری استاندارد و ویژگی جدید منتشر می شود.

و هربار شاهد این هستیم که یک شماره به شماره HTML اضافه می شد و چند سال پیش نیز نسخه پنجم html یعنی HTML 5 معرفی شد و هم اکنون کمتر کسی هست که از استانداردهای قبلی HTML استفاده کند و از HTML5 استفاده نکند زیرا HTML 5 با خود ویژگی هایی آورد که تا حد زیادی امکانات جدید و فرآیند های مناسبی را به HTML اضافه نمود و به همین دلیل هست که اکثر جامعه برنامه نویسان که از این زبان استفاده می کنند از نسخه 5 آن استفاده می کنند.

و اما اکنون باید منتظر انتشار رسمی نسخه جدیدتر HTML باشیم چرا که در حال گذراندن دوران آزمایشی خود است و ممکن است هر لحظه امکاناتی به آن اضافه یا درآن تغییر کند و شما عزیزان هم نباید فعلا از این زبان برای کارهای رسمی و تجاری خود استفاده نمایید و منتظر باشید تا به صورت رسمی منتشر شود. البته باید بدانید که html ای تحت عنوان نسخه 6 وجود نخواهد داشت و دیگه html یک زبان بدون شماره و نسخه و ورژن بندی هستش که امکانات و تغییراتی را هر از گاهی به آن اضافه، تغییر یا حذف می کنند.

از ویژگی هایی که تاکنون منتشر شده است نیز می توان یافت که بخش عمده ای از این تغییرات مربوط به شیوه ها و استانداردهای جدیدی است که استفاده از CSS را برای ما تا حد بسیار زیادی کمتر و خود HTML برخی از کدهای CSS را انجام دهد که اگر بخواهیم واضح تر این مورد را بیان کنیم مثل تگ Video که با دارا بودن اتربیوت های خود باعث شده تا کدهای CSS و حتی جاوا اسکریپت کمتری را برای اضافه کردن و تغییرات در آن استفاده کنیم و حتی در برخی شرایط یک خط هم نیاز به نوشتن کدی غیر از تگ HTML آن نیست پس با جرات می توان گفت این تغییرات بسیار هیجان اگیز خواهند بود.

 

نکته : در حال حاضر تعداد زیادی از این ویژگی های معرفی شده به مرورگرهای وب مثل کروم، فایرفاکس و … تا حدی انجام شده است و اگر می خواهید آزمایش کنید و ببینید که مرورگر فعلی شما تا چه حد با امکانات HTML نسخه 6 سازگار می باشد کافیست تا به سایت HTML6Test مراجعه کنید و این مورد را بررسی نمایید.